مشکلات تحویل خودرو صفر ایرانی و چینی

۵ اشکال شایع خودرو صفر در زمان تحویل که باید بدانید + ویدئو

اگر قرار است خودرو صفر ایرانی و یا چینی تحویل بگیرید، بهتر است در مورد اشکالات احتمالی این خودروها، اطلاعات لازم را برای بررسی مشکلات احتمالی این خودروها بدانید

اشتراک گذاری

فهرست مطلب

شاید در نگاه اول به نظر برسد که خودرو صفر ایرانی یا چینی، که احتمالا قرار است به تازگی آن را از کارخانه تحویل بگیرید، اشکال و ایرادی نخواهد داشت و نیازی به تعمیرات احتمالی نخواهد داشت و یا کارشناسی آن ضرورتی ندارد. با این وجود باید گفت که در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم خودروهای صفر نیز بعضا ایراد و اشکالاتی داشته‌اند؛ از این‌رو قصد داریم تا در این مقاله در رابطه با شایع‌ترین اشکالات خودروهای صفر کیلومتر توضیحاتی ارائه کنیم. شما نیز اگر این موضوع برایتان جذابیت دارد، قصد دارید خودروی صفر تحویل بگیرید یا به تازگی آن را تحویل گرفته‌اید، تا انتهای کار ما را همراهی کنید.

اینفوگرافیک 5 مشکل خودرو صفر تحویل

اشکالات خودرو صفر

شاید در زمان تحویل خودرو انجام کارشناسی چندان لازم به نظر نرسد، اما لازم به ذکر است بر اساس مشاهدات کارشناسی و بررسی خودروهای صفر تحویل شده در نمایندگی ها یا مراکز تحویل، حدود ۱۹ درصد این خودرو با اشکلات مختلفی همراه بوده اند. برای اینکه به شما در این مسیر کمک کنیم، ۵ مورد از اشکالات شایعی که خودرو صفر دارند را در ادامه مطرح کرده‌ایم. توصیه می‌کنیم حتما در زمان تحویل این ۵ مورد را بررسی کنید تا اگر مشکلی وجود داشت، در همان زمان تحویل به فروشنده گزارش دهید.

مشکلات تحویل خودرو صفر ایرانی و چینی

مشکلات شایع در رنگ و بدنه

شاید این مورد در میان دیگر مشکلات شایع خودروهای صفر تحویلی کمی عجیب به نظر برسد، اما بارها مشاهده شده که حتی خودروهای صفر و نو نیز رنگ شدگی دارند. به طور کلی این امکان وجود دارد که خودروی نو نیز در حین جابه‌جایی به مقصد یا در انبار کارخانه دچار ضربه یا حادثه ای شده و آن را تعمیر کرده‌اند!

در صورتی که خودرو صفر با این اشکلات تحویل گرفته شود، در زمان فروش و انجام کارشناسی در آن زمان، احتمالا مجبور به فروش با افت قیمت بیشتری خواهید شد. در نتیجه لازم است از نظر رنگ و بدنه خودروی خود را به یک کارشناس نشان دهید تا از این نظر اطمینان خاطر کسب نمایید. دقت داشته باشید که سقف و ستون‌ و شاسی ها خودرو نیز در این کارشناسی مورد بررسی قرار می‌گیرند تا از این بابت نیز مطمئن شوید.

ایراد در آپشن‌های خودرو

از دیگر مشکلات که در خودرو صفر دیده می شود، می‌توان وجود خرابی در آپشن‌های خودرو معرفی نمود. به عبارت دیگر مواردی همچون شیشه‌ها و آینه‌های برقی، گرم‌کن صندلی، کروز کنترل، سیستم تشخیص نکات کور و… از مواردی هستند که بعضا از همان ابتدا در ماشین‌ها نو ایراد داشته‌اند. لازم است به هنگام تحویل خودرو حتما از سلامت همه این موارد مطلع شوید. دقت کنید مواردی همچون سلامت سیستم صوتی، کیسه‌های هوا، ریموت کنترل‌های خودرو، سیستم ایمنی و… نیز جزو همین موارد محسوب می‌شوند.

وجود مشکل فنی در خودرو

بخش مهمی از سلامت یک خودرو مرتبط با عملکرد قسمت های فنی است که باید بسیار به آن دقت نمایید. متاسفانه در سال‌های اخیر نقص در عملکرد موتور یا گیربکس و یا دیگر بخش های فنی است. برای اینکه بهتر بتوانید با حساسیت این بخش آشنا شوید، آن را به دو دسته کلی تقسیم می‌کنیم. در واقع مشکلات شایع خودروهای صفر در بخش فنی شامل دو قسمت کلی می‌شوند که عبارتند از:

اشکال در موتور خودرو

از مشکلات شایع خرابی فنی خودرو صفر در بخش سلامت موتور، لرزش آن و در بعضی موارد وجود روغن‌سوزی است. هرچند این ایرادات تا حدود زیادی بر عهده گارانتی خودرو بوده و در صورت مراجعه، خودروساز موظف به رفع ایراد می باشد، اما باید همان ابتدای کار خودروی خود را از این مسائل بررسی نمایید تا بعدا به مشکل نخورید. در نظر داشته باشید که ظاهر سالم موتور نمی‌تواند این دو مورد را تضمین کند؛ پس علاوه بر بررسی ظاهری، حتما این دو مورد را نیز مدنظر قرار دهید.

 

ایراد فنی در گیربکس

بعضا خودروهای صفر تحویلی در قسمت گیربکس نیز مشکل دارند. علی‌رغم اینکه بررسی این مورد کار تخصصی است اما اصلا از بررسی اولیه آن چشم‌پوشی نکنید! ایراد در گیربکس بعضا حتی در جا رفتن دنده‌ها . و در گیربکس های اتومات، وجود ضربه در زمان تعویض دنده نیز خود را نشان می‌دهد. به عبارتی اگر گیربکس ایراد داشته باشد، دنده‌های ماشین شما به سختی جابه‌جا خواهند شد. لازم به ذکر است که بررسی گیربکس‌های اتوماتیک مشکل‌تر است و باید به صورت دقیق‌تر و در همان ابتدا آن را به کمک متخصص بررسی نمایید.

خرابی لاستیک‌ها از ایرادات خودروهای صفر تحویلی!

قسمت دیگری از خودروهای صفر تحویلی که در همان ابتدای کار ممکن است مشکل داشته باشد، لاستیک‌ها هستند. بعضا مشاهده شده است که خودروهای تازه دریافت شده از کارخانه، لاستیک‌های خرابی دارند. برای مثال وجود ترک‌های بزرگ یا حتی پارگی‌های سطحی روی لاستیک از شایع‌ترین این خرابی‌ها است. با توجه به این شرایط توصیه می‌شود سلامت لاستیک‌ها را در همان ابتدای کار مورد بررسی قرار دهید.

نصب نادرست قطعات و کیفیت پایین آن‌ها

مشکل شایع دیگری که در خودروهای نو می‌توان مشاهده نمود، قطعاتی هستند که یا کیفیت پایینی دارند و یا اینکه به خوبی نصب نشده‌اند. مواردی همچون شل بودن برخی از قطعات و پیچ‌ها مانند وایر شمع‌ها، فاصله داشتن درب خودرو از بدنه، لق بودن صندلی‌ها و… مربوط به نصب نادرست هستند که در خودورهای صفر می‌توان مشاهده نمود. از طرفی برخی قطعات کیفیت لازم را ندارند که ناچار خواهید بود خیلی زود آن‌ها را تعویض نمایید. این مسئله را نیز می‌توانید در لاستیک‌ها و یا برخی از سنسورهای خودرو مشاهده کنید.

آیا اشکالات خودروهای تحویلی قابل تشخیص هستند؟

با مطالعه مواردی که در بالا ذکر کردیم ممکن است این نگرانی برای شما به وجود بیاید که چگونه می‌توانیم این موارد را تشخیص دهیم؟ در واقع آیا اصلا این ایرادات قابل تشخیص هستند؟ در پاسخ به اینگونه سوالات باید بگوییم که همه این موارد را نمی‌توان در همان لحظه اول تشخیص داد و بعضا نیاز به کارشناسی دقیق خواهد داشت. به عبارت دیگر در میان مواردی که به عنوان اشکالات شایع خودروهای صفر معرفی نمودیم، مواردی هستند که حتما باید کارشناس باتجربه آن‌ها را بررسی نماید. ضمن اینکه بعضی از موارد نیز با گذر زمان مشخص خواهد شد.

علی‌رغم این توضیحات باید بگوییم که تا حد زیادی می‌توانید این ایرادات را در همان ابتدا تشخیص دهید. برای مثال اشکالاتی که در آپشن‌های خودرو یا ظاهر آن وجود دارد به راحتی در همان ابتدای کار قابل تشخیص هستند. صرفا باید در زمان تحویل به دقت خودرو را بررسی نمایید. لازم به ذکر است که تشخیص هر چه سریع‌تر ایرادات می‌تواند خسارت شما را کاهش دهد.

شکایت در صورت وجود مشکل در خودرو صفر

در صورتی که پس از تحویل خودرو متوجه شدید که خودروی شما ایراد دارد و توانستید مدارک مستندی را فراهم نمایید، می‌توانید با روش‌های مختلفی از خودروساز شکایت کنید. در نظر داشته باشید که فرایند شکایت از خودروساز معمولا زمان‌بر است و اصطلاحا دوندگی‌های زیادی خواهد داشت. در نتیجه تا حد امکان تلاش کنید قبل از تحویل خودرو بررسی‌های لازم را انجام دهید. روش‌هایی که می‌توانید با آن‌ها شکایت خود را ثبت و پیگیری نمایید عبارتند از:

  • شکایت از طریق مراجع قضایی
  • شکایت در وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت حضوری یا با سامانه ۱۲۴
  • مطرح کردن شکایت در سازمان حمایت از مصرف‌کننده
  • ثبت و پیگیری شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی

کارشناسی خودرو با الوچک!

بررسی دقیق و کارشناسی خودرو نیازمند تخصص و تجربه است. به عبارتی هر کسی نمی‌تواند خودرو را به خوبی بررسی نموده و ایرادات آن را تشخیص دهد. ضمن اینکه وجود اشکال در خودروهای صفر تحویلی می‌تواند ضرر و زیان مالی زیادی برای شما به همراه داشته باشد. این شرایط شما را ملزم به کمک گرفتن از یک کارشناس باتجربه برای بررسی خودرو می‌نماید. برای اینکه بتوانید از سلامت خودروی خود مطمئن شوید یا ایرادات آن را بیابید، تیم الوچک همراه شما خواهد بود.

قیمت خودروهای چینی

الوچک با به کارگیری بهترین کارشناسان خودرو و باتجربه‌ترین آن‌ها در محدوده کرج و تهران این قابلیت را برای شما فراهم نموده است که در محل خودروی شما کارشناسی شود. در صورت نیاز به بررسی فنی خودرو تنها کافی است با ما ارتباط بگیرید تا در اسرع وقت کارشناس خبره‌ای به محل اعزام شود. کارشناسی خودرو در قسمت‌های مختلف فنی و ظاهری انجام می‌شود و در نهایت یک گزارش از این کارشناسی دریافت خواهید کرد. همچنین امکان قیمت‌گذاری پس از کارشناسی خودرو نیز وجود دارد.

جمع‌بندی

به هنگام خرید خودرو بررسی سلامت آن از نظر ظاهری و فنی اهمیت زیادی دارد. متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد این بوده‌ایم که حتی خودروهای صفر تحویلی نیز دچار مشکلات مختلفی چه از نظر ظاهری و چه از نظر فنی بوده‌اند. این مسئله باعث شده است که افراد حتی خودروهای تازه تحویل گرفته را نیز به کارشناس نشان داده تا از سلامت خودروی خود مطمئن شوند. در این مقاله ما ۵ اشکال شایع در خودروهای صفر کیلومتر تحویلی از کارخانه را معرفی و بررسی نمودیم. توصیه می‌کنیم به هنگام تحویل خودرو از نمایندگی به هیچ عنوان عجله نداشته باشید تا بتوانید به خوبی موارد اولیه خودروی خود را مورد بررسی قرار دهید.

از آنجایی که برخی اشکالات شایع خودروهای صفر کیلومتر مربوط به حوزه فنی است و هر کسی تخصص لازم در این زمینه را نخواهد داشت، نیاز به یک کارشناس فنی در این حوزه وجود دارد. الوچک به عنوان یک تیم متخصص و باتجربه در زمینه خودرو این نیاز را برطرف نموده و کارشناسان فنی خود را در محل برای شما اعزام خواهد کرد. کافی است با ما ارتباط بگیرید. در بخش پشتیبانی پاسخگوی سوالات شما خواهیم بود. چنانچه تجربه‌ای از تحویل خودروی صفر دارید یا اشکالی در خودروی شما بوده که آن را ذکر نکرده‌ایم، حتما در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

کارشناسی خودرو

در محل شما

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *